بیانیه نهضت آزادی ایران: درخواست رفع حصر از دکتر نورعلی تابنده

on .

bayaniye nehzat97بسمه تعالی

دکتر نورعلی تابنده، حقوقدان حق‌گرا، قاضی شریف و خوشنام دادگستری و ازجمله کنشگران عرصه آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی است که در طول نزدیک به شش دهه، با همراهی همدلانه با چهره‌های ملی و اسلامی مانند زنده‌یادان مهندس بازرگان، دکتر یدالله سحابی، دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی و دکتر ابراهیم یزدی و با حضور در «جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر» در سال ۱۳۵۶ و مشارکت فعال در «جمعیت دفاع از آزادی و حاکمیت ملت ایران» بعد از سال ۱۳۶۴، در هر دو برهه‌ی پیش و پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، منشأ خدمات فراوانی در راستای ارتقای فرایند دموکراسی و حقوق بشر بوده است.

 در جریان وقایع دی و بهمن ۱۳۹۶ موقعیتی جهت اعمال محدودیت‌های شدید امنیتی علیه ایشان پدید آمد که در نهایت، بنا بر تأیید برخی نزدیکان، به حصر خانگی آقای دکتر تابنده منجر شد که متأسفانه تاکنون ادامه دارد. صرف‌نظر از ماهیت این مناقشات و ضمن ابراز امیدواری نسبت به ایجاد امکان دادرسی عادلانه برای متهمان پرونده‌ی یادشده، به طول انجامیدن این حصر در مورد جناب دکتر نورعلی تابنده در سنین بالای نودسالگی، نگرانی و دغدغه جدی پیرامون سلامتی ایشان را موجب شده است. تداوم این حصر، پیامدهای سوئی بر همبستگی ملی در شرایط حساس کنونی و روحیه برخی شهروندان ایرانی دارد و می‌تواند زمینه‌ی شدت گرفتن تفرقه‌های مذهبی و اختلافات و تحریکات عقیدتی را فراهم آورد.

 «حصر» و رفتاری از این دست، نقض تعهدات و وعده‌های داده‌شده، مطالبات تاریخی و آرمان‌های اصیل انقلاب مردمی ۱۳۵۷ بوده و افزون بر آن در تضاد با آموزه‌های قرآنی و فرهنگ ایرانی و اسلامی قرار دارد و نافی «اصل وحدت مسلمانان» ارزیابی می‌شود، سنتی غیراخلاقی و غیرقانونی است که سابقه‌ی تاریخی آن به نظام پهلوی رسیده و یادآور حصر پیشوای نهضت ملی ایران دکتر محمد مصدق است.

 نهضت آزادی ایران اعلام می‌دارد که «حصر مخالفان و دگراندیشان»، ضمن معارضت با مواد ۵ ، ۹ و ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر، با اصول راجع به حقوق و حاکمیت ملت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ازجمله با اصول ۳۳ و ۳۶ در تعارض آشکار بوده و مصداق بارز تحمیل کیفر بدون حکم قضایی به‌شمار می‌رود. ازاین‌رو خواستار رفع فوری حصر جناب آقای دکتر نورعلی تابنده و پایان دادن به هرگونه محدودیت فراقانونی و فشار روحی و روانی بر ایشان است.

محمد توسلی 
دبیر کل نهضت آزادی ایران 
۱۳ تیر ۱۳۹۷

حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده (مجذوبعلیشاه)

دیداری و شنیداری

حقوق / سلامت و جامعه

درس نامه

تماس با ما / پیوند ها